Mayonez.Net

RSS
«    Ekim 2020    »
PtSaÇrPrCuCtPz
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Faronics DeepFreeze Standard 7.0.020.3172

 

http://i46.tinypic.com/65tkbr.jpg

Deep Freeze Enterprise Edition 6.61.20.2822

TR Tanıtım

Güçlü teknoloji; üstün koruma.
Deepfreeze yeni sürümüyle karşımızda. Bilgisayarınız yeniden başladığında her şey %100 ilk açtığınız gibi olacak, Windows 95, 98 ME, 2000, XP için 8 saniyelik tek bir yükleme yeterli. Elveda virüsler, casus yazılımlar, korkular; Deepfreeze yenilenmiş versiyonuyla daha muhteşem döndü. Bırakın çocukları bilgisayarınızı istediği gibi dağıtsın silsin. Tek bir yeniden başlatma ile her şey eskisi gibi olacak. Üstelik tek bir bit bile kaybolmayacak.


Temel Özellikleri:

- Tüm programların kaydını tutup, açılışta silebilir.
- Birden çok sabit sürücüyü destekler.
- FAT, FAT32, NTFS desteği mevcuttur.
- Güvenli bir şifre koruması mevcuttur.
- Tüm bu işlemleri gerçekleştirirken sadece 2Mb alan kullanır.

Önemli Not:Önemli çalışmalar yapıp dosyalarınızı kaydedeceğiniz zaman veya yeni bir oyun ve program kuracağınız zaman deepfreeze programını kapatmayı unutmayın.

Deep Freeze Ayarları Ve sistemden Kaldırılması :

Programın kullanımı değil ancak özellikle ayarlar menüsüne erişimi ve sistemden kaldırılması konusunda bazı zorluklar var. Gelin programı nasıl ayarlayabileceğimiz ve sistemden kaldırabileceğimize bir bakalım.

1. Ayarlar Menüsüne Erişim :

Programı ilk açtığımız zaman saat simgesinde bir simge ile karşılaşacaksınız. Ancak diğer programların aksine bu simgeye tıkladığınızda bir menü görüntülenmeyecek. Paniklemeyin. Bu özellik programın doğasında var. Program menüsüne erişebilmek için SHIFT tuşuna basılı tutarak saat simgesine çift tıklamak ya da aynı anda CTRL+ALT+SHIFT+F6 tuşlarına basmanız yeterlidir. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra karşınıza sağ taraftaki program resmi gibi bir menü çıkacaktır. Bu kısımda ayarlara erişebilmek için şifremizi yazmamız gerekiyor. Bu şifreyi eğer bir tane atamadıysanız boş bırakarak Enter tuşuna basıp geçebilirsiniz, ancak eğer şifre atadıysanız bu şifreyi yazmanız gerekiyor. Daha sonraki pencerede karşımıza gelecek ayarlara isterseniz programı aktif/pasif etmek kısmından bakalım.

2. Programı Aktif/Pasif Etmek :

Yukarıdaki işlemi gerçekleştirip menüyü açtıktan sonra burada karşımıza sağ taraftaki program resmindeki gibi 3 seçenek gelecektir. Bu seçenekler ve seçildiğinde yaptıkları işlere bakacak olursak:

# Boot Frozen : Bu seçeneği seçerseniz program bir sonraki Windows açılışında otomatik olarak aktif olacaktır.
# Boot Thawed (1 Restarts): Bu seçeneği seçerseniz yandaki kutu da aktif olacaktır. Buradan programın ne kadar kez pasif olacağını ayarlayabilirsiniz.
# Boot Thawed : Bu seçeneği seçerseniz program bir sonraki açılışta kapatılacaktır. Böylece alt tarafta anlatacağımız programın kaldırılması işlemini gerçekleştirebileceksiniz.

3. Programı Sistemden Kaldırmak :

Yukarıdaki ayarlardan Boot Thawed seçeneğini seçip bilgisayarımızı baştan başlattıktan sonra, sitemizdeki Programı InnDir tuşuna basıp innDirdiğiniz Programın kurulum dosyasını çalıştırın. Eğer yukarıdaki işlemleri gerçekleştirdiyseniz Uninstall seçeneği aktif duruma geçecektir. Uninstall yapıp bilgisayarınızı baştan başlatın. Program sistemden kaldırılmış olacaktır.

i

======================

DeepFreeze nedir?

DeepFreeze Faronics tarafından geliştirilmiş, bilgisayarınızın her açılmasında kurulduğu andan itibaren geçerli olan ayarlarla çalışmasını sağlayan bir programdır. Daha çok internet cafe tarzı yerlerde müşterilerin bilgisayarlara yazılımsal olarak zarar verilmesini engellemek amacıyla kullanılmaktadır. Deepfreeze kurulu bir makinede yaptığınız tüm değişikliklerin (program kurma, belge kaydetme, dosya silme, duvar kağıdını değiştirme vs.) yaşam süresi sadece bilgisayarınızı kapatıp açma süresi kadar olacaktır.

Bilgisayarınız her açıldığında deepfreeze’i kurduğunuz günkü gibi olacaktır. Yani bir önceki kullanımda kurduğunuz tüm programlar silinmiş, üzerine ekleme yapıp kaydettiğiniz belge eklemelerden arındırılmış, sildiğiniz dosyalar hatta format attığınız sürücünüzün içeriği geri gelmiş olacak. Ve bunlar olurken siz elinizdeki sıcak çayınızı büyük bir keyifle yudumluyor olacaksınız.

“Peki ama bilgisayarımda değişiklikler yapmam gerekirse” diye düşünebilirsiniz. Bu gibi durumlarda DeepFreeze’i devre dışı bırakarak istediğiniz değişikliği yapabilir ve DeepFreeze’i tekrar çalıştırdığınızda o andan sonra bu değişikliklerin etkin olmasını sağlayabilirsiniz. Buna ek olarak DeepFreeze kullanarak sanal bir sürücü oluşturabilir veya hali hazırda varolan (örn: D sürücüsü) sürücünüzü koruma dışı bırakarak deepfreeze çalışsa dahi buraya istediğiniz şekilde müdahale etme (dosya ekleme/silme) hakkına sahip olabilirsiniz.

DeepFreeze Kurulum ve Ayarlar
DeepFreeze programının işletim sistemine ve yönetim düzeyine bağlı olarak birkaç farklı sürümü bulunmaktadır. Bu yazıda Windows XP için sürümünün kurulum ve ayarlarının anlatıldığını söylemekte fayda var.

DeepFreeze kurulum bakımından diğer programlarla aynı. Yani elimizdeki deepfrezee kurulum paketine çift tıklıyor ve lisans sözleşmesini kabul ettikten sonra gelen tüm pencereleri “Next” diyerek geçiyoruz. Yaptığımız kurulum aslında DeepFreeze’in kendisine ait olmayıp DeepFreeze’i bir çok bakımdan özelleştirmemizi sağlayan DeepFreeze Administrator programına ait. Başlat->Programlar->Faronics->Deep Freeze Enterprise->DeepFreeze Administrator kısa yolunu kullanarak programı çalıştırıyoruz. Kullanımı gayet kolay bu program sayesinde sistemimizi kontrol altında tutacak asıl DeepFreeze programının ayarlarını yapacak ve kurulum paketini oluşturacağız.

DeepFreeze Administrator’ı ilk olarak çalıştırdığımızda bizim dışımızdaki kullanıcıların kendinse ulaşamaması için bir şifre isteyecek. Bizim belirleyeceğimiz en az 8 haneli harf veya rakamdan oluşan şifreyi girdikten sonra “OK” düğmesine tıklayalım

Welcome – Configuration - One Time Passwords – Create Programs seçeneklerinin bulunduğu ekran karşımıza gelecek. Welcome program ve kullanımı hakkında açıklamaları içeren birer bölüm. İsteyen arkadaşlar buradan yazan linke tıklıyarak program hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirler. Kendi arasında altı kategoriye ayrılan Configuration bölümü ise hayati önem taşımakta ve oluşturacağımız DeepFreeze programının hangi şartlarda koruma sağlayacağına dair ayarları içermekte.

Configuration / Passwords
Daha önce belirttiğim gibi DeepFreeze programını kurduktan sonra zaman zaman sisteminizde değişiklikler yapmak isteyebilirsiniz. Bu durumda programı durdurmanız, değişiklikleri yaptıktan sonra ise tekrar çalıştırmanız gerekecektir. Bu işlem ancak CTRL+ALT+SHIFT+F6 tuş kombinasyonu ile sağlansa da güvenlik açısından birde şifre ile korunmaktadır. Configuration / Passwords bölümü sayesinde bu şifreyi ve erişim denetimini belirleyebilirsiniz. Yapmamız gereken Enable’ın altındaki kutucuğu işaretleyerek Password kısmına bir şifre yazmak.

Configuration / Drivers
Bazı durumlarda bilgisayarınızdaki sürücülerin birini veya bir kaçını koruma dışında bırakmak isteyebilirsiniz. Bunun için yapmamız gerek Frozen Drives’in altındaki kutucuklardaki işaretleri kaldırarak altta aktif olan sürücü harflerinden sadece korunmasını istediğimiz sürücülerin işaretli olmasını sağlamak.

Frozen Drives’in hemen yanında Programın en can alıcı noktalarından biri olan ThawSpace yer alıyor. Tek bir sürücünüz var (Örn: C) ve bazı dosyalarınız sürekli değişiyor. (Örn:Belgelerim Klasöründeki Excel dosyaları) Her seferinde DeepFreeze devre dışı bırakmak hem zaman hem de iş gücü bakımından kayıp. Ama bilgisayarınızın korumaya ihtiyacı var. Bu durumda TawSpace bölümü imdadınıza yetişiyor. C: sürücüsü üzerinde sanal bir sürücü yaratarak bu alanın koruma dışı kalmasını sağlıyor. İstediğiniz boyutta oluşturabileceğiniz bu sanal sürücüye ayrıca istediğiniz bir harfi atamanız mümkün. Bunun için TawSpace/Create kutucuğunu işaretleyerek sürücü harfini ve Gb yada Mb cinsinden ayırmak istediğiniz miktarı belirtmeniz yeterli

Configuration / Restart-Shutdown
Bilgisayarımızın belli gün ve saatlerde, hatta açıldıktan belli bir süre sonra kapanmasını veya yeniden başlamasını isteyebiliriz. Bu durumda Enable Restart/ Shutdown… kutucuğunu işaretleyip Gün, Saat ve yapılmasını istediğimiz işlemi seçmemiz yeterli olacaktır.

Configuration / Maintenance
Bazı gün ve saatlerde (örn: Pazar günleri 01:00-06:00 arası bilgisayarların bakım günü) DeepFreeze’in devre dışı kalmasını sağlayabiliriz. Bunu daha sonra elle yapmak tek bir bilgisayar için zor olmasa da bir çok bilgisayar için zahmetli olabilir. Faronics bunu düşünmüş olsa gerek programa Maintenance bölümünü eklemiş. Programı devre dışı bırakmak için kutucuğunu işaretleyerek gün ve saat belirtmemiz yeterli olacaktır.

Configuration / Advanced Maintenance
Arkadaşlar bu bölümle ilgili açıklama yapamayacağım çünkü hiç kullanmadım, kullanmadığım şeyinde açıklamasını yaparak sizi yanıltmak istemiyorum. Bu bölüm hakkında bilgisi olan arkadaş varsa burda açıklama yapsın lütfen ve operatör yada admin arkadaşlarımdanda onu buraya eklemesini rica ediyorum.

Configuration / Miscellaneous
Geldik son bölüme. Deepfreeze gerek koruma sırasında gerekse koruma dışında saatin yanında kendini bir simge olarak gösterir. Bu durumdan rahatsız olan kullanıcılar isterlerse bu simgeyi kaldırabilirler. Show Frozen Icon On System Tray seçeneği işaretli olduğu sürece koruma anında simge gözükür, Show Thawed Icon On System Tray seçeneği işaretli olduğu sürece koruma dışı simge gözükür. Her iki seçenekte iptal edilirse programınız ne durumda olursa olsun simge gözükmeyecektir.

One Time Passwords
Uzun süre önce kurduğunuz Deepfreeze programının şifresini unuttunuz, belki de hiç şifre vermediniz. Bu durumda Deepfreeze’i sisteminizden kaldırmanız dahi mümkün değil. Peki ama ne olacak şimdi? CTRL+ALT+SHIFT+F6 tuş kombinasyonu ile çalıştırdığınız deepfrezee programının üzerindeki TOKEN numarasını bu bölüme yazıp “Generate” düğmesine tıklayacak olursanız OTP bölümünde programa ulaşabileceğiniz şifreye sahip oluyorsunuz.

Bu özelliği sizden başkasının kullanmamasını istiyorsanız mutlaka administrator programınıza şifre koymalısınız. Bunun için administrator programının ‘ File ’ Menusünden Pasword Protectionu aktifleştirmeniz gerekiyor.

Create Programs
Tüm ayarlamaları yaptıktan sonra sıra geldi sistemimizi koruma altında tutacak deepfreeze programının kurulumunu hazırlamaya. Bunun için tek yapmamız gereken pencerenin sağ üst köşesindeki “Create Program” düğmesine tıklamak ve aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi "W" tuşuna basıp kurulum programını kaydetmek.


Böylece istediğimiz ayarlarda çalışacak bir programa sahip olduk. Eğer bu programı birden fazla bilgisayar üzerinde çalıştıracaksak ve her bilgisayar için aynı ayarların etkin olmasını istiyorsak bu işlemleri bir kere yapmamız yeterli olacaktır. Şimdi oluşturduğumuz yeni kurulum dosyasına tıklayarak DeepFreeze’in yüklenmesini keyifle izleyelim. Kurulum sonunda bilgisayarınız yeniden başlayacaktır. Eğer Configuration / Miscellaneous bölümünden simge gösterimini kapatmadıysanız saatin yanında programın simgesini görebilirsiniz. Bu simge sayesinde programın durumunu da kontrol etmemiz mümkün. Çünkü korumayı kaldırdığımız durumlarda simge üzerinde kırmızı bir “X” yanıp sönecektir.

Programımızı herhangi bir sebepten dolayı devre dışı bırakmak istersek yapmamız gereken CTRL+ALT+SHIFT+F6 tuş kombinasyonu kullanarak açılacak pencereye daha önce belirlemiş olduğumuz şifreyi yazmak olacaktır. Şifrenizi girdikten sonra karşınıza gelecek Boot Control bölümünden bilgisayarın bir sonraki açılışında programın çalışıp çalışmamasını sağlayabilirsiniz. Boot Thawed seçeneği korumayı kaldırırken Boot Frozen seçeneği korumayı sağlayacaktır. İster korumayı kaldırmak ister sağlamak adına olsun bu bölümde yaptığınız değişikliklerin etkili olması için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekmektedir.

DeepFreeze Kaldırılması (Uninstall)
Program kendini sistemden kaldırabilmek için oluşturduğunuz kurulum dosyasına ihtiyaç duyuyor. Aksi takdirde kaldırmanız mümkün değil. Birde korumanın kaldırılmış olması gerekli. Yapmanız gereken kurulum dosyasına çift tıklayarak açılan pencereden “Uninstall’ı seçmeniz.

Görüntülenme : 14104 Yorumlar (27)

ramsesgrup

 • 3 Eylül 2009 ; 09:02
 • Kayıt Tarihi: 23.05.2009
 • ICQ:
 • Yorumları: 21
 • Rütbe
8 haneli codeyi girdiğim halde yeniden başladı ve girdiğim şifreyi kabul etmiyor okadar emek boşa gitti araştırım bisürü hikaye var nette hiç biri tutmadı mecbur format çekecem..

--------------------

Olta

 • 31 Temmuz 2009 ; 20:52
 • Kayıt Tarihi: 28.07.2007
 • ICQ:
 • Yorumları: 2
 • Rütbe
Bende linki göremiyorum

--------------------

aşkına_eşkiya

 • 26 Temmuz 2009 ; 18:25
 • Kayıt Tarihi: 20.09.2008
 • ICQ:
 • Yorumları: 32
 • Rütbe
link nerde linnkkk :@:@

--------------------

riziko72

 • 8 Temmuz 2009 ; 20:04
 • Kayıt Tarihi: 18.05.2009
 • ICQ:
 • Yorumları: 2
 • Rütbe
teşekkürler hocam...

--------------------

imaj23

 • 21 Haziran 2009 ; 18:42
 • Kayıt Tarihi: 29.03.2009
 • ICQ:
 • Yorumları: 14
 • Rütbe
sisteme son ayarı verip bunu kurmaya yarıyor reset atınca son ayar nasılsa o şekilde geliyor virüs koruma gibi bi durum söz konusu değil paylasın için saolasın indiriyorum

--------------------

mkayabey

 • 15 Haziran 2009 ; 00:19
 • Kayıt Tarihi: 20.09.2008
 • ICQ:
 • Yorumları: 3
 • Rütbe
tşkler

--------------------

dayimi

 • 14 Nisan 2009 ; 08:27
 • Kayıt Tarihi: 11.08.2008
 • ICQ:
 • Yorumları: 10
 • Rütbe
tşkkrlr

--------------------

cceennkk

 • 30 Mart 2009 ; 19:00
 • Kayıt Tarihi: 30.03.2009
 • ICQ:
 • Yorumları: 1
 • Rütbe
teşekkürler

--------------------

berkin041

 • 10 Şubat 2009 ; 11:39
 • Kayıt Tarihi: --
 • ICQ:
 • Yorumları: 0
 • Rütbe
arkadaşlar code istiyor..tamam paylaşım için sağolun ama code yok ber nasıl kurucam bunu bi yardımcı olursanız cok sevınırım yaaaa

--------------------

goranj

 • 29 Ocak 2009 ; 10:55
 • Kayıt Tarihi: 29.01.2009
 • ICQ:
 • Yorumları: 1
 • Rütbe
umarım dedıgınız gıbıdır epey aramıstımcunku

--------------------

siyamed

 • 14 Ocak 2009 ; 01:51
 • Kayıt Tarihi: 12.10.2008
 • ICQ:
 • Yorumları: 2
 • Rütbe
tesekkurler.

--------------------

tetik04

 • 26 Aralık 2008 ; 21:58
 • Kayıt Tarihi: 28.11.2008
 • ICQ:
 • Yorumları: 10
 • Rütbe
kafeler için kaçınılmaz bir program yüreğine sağlık

--------------------

ROCKY5

 • 8 Aralık 2008 ; 16:24
 • Kayıt Tarihi: --
 • ICQ:
 • Yorumları: 0
 • Rütbe
TŞKLER AMA İNDİRME LİNKİ YOK ARKADAŞIM BUNUN

--------------------

By.Kanka®

 • 5 Ekim 2008 ; 16:56
 • Kayıt Tarihi: 7.09.2007
 • ICQ:
 • Yorumları: 3
 • Rütbe
sirfy2004,
Okadar basit uninstal oluyorki 10-15 saniyede sistemden kalkıyor..
bu program çok kullanıcılı pc ler için süper..

--------------------

back5

 • 30 Eylül 2008 ; 11:56
 • Kayıt Tarihi: 30.09.2008
 • ICQ:
 • Yorumları: 1
 • Rütbe
teşekkürle eline sağlık.8 haneli şifre istiyor şifreyi göremedim yardımcı olursan sevinirim

kurulum sırasında code gerekiyor code yi bulamadım yardımcı olurmusunuz

--------------------

caglar103

 • 19 Eylül 2008 ; 00:37
 • Kayıt Tarihi: 19.06.2008
 • ICQ:
 • Yorumları: 3
 • Rütbe
Usta Kesene Bereket. Eline Koluna Klavyene Mousene Sağlık

--------------------

dayimi

 • 18 Eylül 2008 ; 11:44
 • Kayıt Tarihi: 11.08.2008
 • ICQ:
 • Yorumları: 10
 • Rütbe
tşkkürler ama link gözükmüyor.

--------------------

Paz

 • 22 Ağustos 2008 ; 17:19
 • Kayıt Tarihi: 12.08.2007
 • ICQ:
 • Yorumları: 10
 • Rütbe
Ellerine saglık hadi durma kutla bu zafer senin yüregine saglık

--------------------

oguz kaan

 • 22 Ağustos 2008 ; 17:00
 • Kayıt Tarihi: 5.06.2008
 • ICQ:
 • Yorumları: 44
 • Rütbe
Bu program gercekten ise yarıyor mu. Mesela virüs girse hatta cökse bile pc pc'yi resetleyince hersey eski haline geliyor mu?

--------------------

KontDRACULA

 • 14 Temmuz 2008 ; 10:38
 • Kayıt Tarihi: 10.04.2008
 • ICQ:
 • Yorumları: 220
 • Rütbe
çok sağol

--------------------

Değerli ziyaretçimiz, sitemize üye iseniz lütfen giriş yapınız.
üye değlseniz üye olmak için tıklayın.
1 2
Önceki    Sonraki
Sayfaya Git
Bilgi
Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.

Sponsorlu

Anket

Mayonez.Net'i ne için tercih ediyorsunuz?

Film
Oyun
Dizi
Program
Wallpaper
Diğer+
Hepsi

Arşiv
Ekim 2020 (385)
Eylül 2020 (143)
Ağustos 2020 (193)
Temmuz 2020 (140)
Haziran 2020 (274)
Mayıs 2020 (284)

Copyright © 2012 Mayonez.Net 2006 - 2012