Mayonez.Net

RSS
«    Ocak 2021    »
PtSaÇrPrCuCtPz
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

ABD'nin Gizli Tarihi (2012) Tüm Bölümler 720p HDTV DUAL TR-EN


Oscar ödüllü yazar ve yönetmen Oliver Stone’un yarattığı ve yapımcılığını üstlendiği 10 bölümlük belgesel, sadece ABD değil, dünya tarihini şekillendiren büyük olayları yeniden mercek altına alıyor. Belgeselin içeriği Başkan Truman’ın Japonya’da atom bombası kullanma kararından Sovyetler Birliği’yle yapılan Soğuk Savaş’ın kökenine, Amerika’nın ulusal güvenlik saplantısının yol açtığı savaş ve barış arasındaki sert mücadeleye uzanıyor. Yapım, Eisenhower ve Kennedy yönetimleri; Kore, Vietnam, Irak ve Afganistan savaşları; Komünizmin çöküşünün ardından Amerika’nın dünyadaki rolü ve terörle mücadelenin sinsi doğası hakkında şaşırtıcı bilgilerle dolu.


1. Bölüm - İKİNCİ DÜNYA SAVAŞI: Oliver Stone’un yönettiği ve İkinci Dünya Savaşı’ndan çıkan Amerikan İmparatorluğu’na yeni bir bakış sunan on bölümün ilki Roosevelt ve Stalin’e odaklanıyor. Amerikalı Henry Wallace gibi ismi duyulmadık kahramanları ve Sovyetler’in nasıl şeytanlaştırıldığını keşfediyoruz.


2. Bölüm - ROOSEVELT, TRUMAN VE WALLACE: İkinci bölüm Roosevelt’in başkanlıktaki dördüncü döneminde, başkan yardımcı olarak Henry Wallace’ın yerine geçen Harry Truman’ın yarattığı tarihsel çalkantıya odaklanıyor. Liderlikteki bu önemli değişim, ABD’nin imparatorluğa doğru gidişini hızlandırdı. Roosevelt, Stalin ve Churchill arasındaki ilişkiler, savaş sonrası Avrupa’nın Yalta Konferansı’yla bölüşülmesinin ayrılmaz bir parçasıydı. Bu bölüm ABD ile Sovyetler Birliği arasındaki ilişkileri derinlemesine bir incelemeye tabi tutarak Soğuk Savaş’ın başlangıcını aktarıyor.


3. Bölüm - ATOM BOMBASI: Üçüncü bölümde Birleşik Devletler’in Japonya’ya atom bombası atmasının arkasındaki stratejiler ve savaşın ortaya çıkardığı yeni mitoloji araştırılıyor. Bombalamanın Sovyetler üzerindeki etkisi büyük oldu ve müttefiklere duyulan güvensizlik hızla arttı. Bu bölümde gezegen üzerindeki hayatı sona erdirebilecek bir sürecin başlangıcının doğurduğu sonuçlar inceleniyor.


4. Bölüm - SOĞUK SAVAŞ: TRUMAN, WALLACE, STALIN, CHURCHILL VE ATOM BOMBASI: Denklem değişir: Soğuk Savaş’ın doğuşunun ay ay incelenişi; üstelik bu süreci kimin başlattığı da tamamen net değil. Bu bölüm Churchill’in Demir Perde konuşmasını, Yunanistan’daki iç savaşı ve Joseph McCarthy’nin yükselişine neden olan Komünizm Korkusu’nu, Amerikan Karşıtı Faaliyetleri İzleme Komitesi’ni ve FBI’ı ele alıyor.


5. Bölüm - 50’ler: EISENHOWER, ATOM BOMBASI VE ÜÇÜNCÜ DÜNYA: Eisenhower ve John Foster Dulles Truman’ın yerini alır. Stalin ölür fakat Sovyetler Birliği’yle ilişkiler daha da kötüye gider. Bu bölümde hidrojen bombası, nükleer imha doktrini, Kore Savaşı ve Birleşik Devletler’in yeniden silahlanması inceleniyor. McCarthycilikle birlikte Birleşik Devletler’in Üçüncü Dünya’ya karşı yürüttüğü siyasetin gaddarlığı da artar. Eisenhower oyunu değiştiren bir güç olarak yükselir.


6. Bölüm - JFK: UÇURUMUN KENARINA DOĞRU: Başlangıçta bir Soğuk Savaş dönemi savaşçısı olan Kennedy, endişe verici Küba Füze Krizi’nin kolaylaştırdığı önemli bir dönüşüm geçirdi. Kennedy ve Kuruşçev, Soğuk Savaş’ı bitirecek bir yola girdi ancak bu süreç trajik bir suikast nedeniyle kısa sürdü.


7. Bölüm - JOHNSON, NIXON VE VİETNAM: TALİHİN DÖNÜŞÜ: Johnson ve Nixon’ın ihanetleri ortaya çıkar. Vietnam kibirli ve tehlikeli bir imparatorluk bağlamında değerlendirilir. Birleşik Devletler Brezilya, Endonezya, Şili ve daha başkalarına saldırarak ortalığı kan gölüne çevirir ve popüler reform hükümetlerini alaşağı eder. ABD, sivil isyanlarla boğuşur.


8. Bölüm - REAGAN, GORBACHEV VE ÜÇÜNCÜ DÜNYA: SAĞIN YÜKSELİŞİ: Carter ve Brzezinski, Ronald Reagan’ın askeri harcamalar, askeri müdahaleler, ölüm mangalarına ve diktatörlere verilen destekler, sağ kanat düşünce kuruluşlarının ve medya kurumlarının yükselişi ve ülkede ‘New Deal’a saldırıyla özdeşleşen, hem yurt içinde hem de yurt dışında gerçekleşen sağ kanat devriminin yolunu açarlar. Reagan öngörülü Sovyet lideri Mihail Gorbaçov’la nükleer silahsızlanma konusunda neredeyse uzlaşmaya vararak hem dostlarını hem de düşmanlarını şaşırtır.


9. Bölüm - BUSH VE CLINTON: AMERİKANIN ÜSTÜNLÜĞÜ SİYASETİ – YENİ DÜNYA DÜZENİ: Sovyet İmparatorluğu çöker fakat yeni-muhafazakâr gündem Sovyetlerin yerine yeni düşmanlar koyarak zafere ulaşır. NATO Rusya sınırlarına kadar genişlerken ABD’nin danışmanları Rus ekonomisinin çöküşüne yardımcı olur. 9/11 ülkeyi daha da ekstrem bir rotaya sokar.


10. Bölüm - BUSH VE OBAMA: AMERİKAN ÜSTÜNLÜĞÜ SİYASETİ – YENİ DÜNYA DÜZENİ: George W.Bush ülkeyi bir savaş rotasına sokar; belirsiz bir hapis ve kontrolsüz bir gözetleme ortamı yaratır. Irak ve Afganistan’ın işgali ülkeyi neredeyse ekonomik çöküşe sürükler. Barack Obama ciddi biçimde yara almış bir küresel güvenlik imparatorluğunu yönetir. Gelecek: Umutlar ve korkular.

http://letitbit.net/folder/21940221/14250273

http://turbobit.net/download/folder/1452335

http://uploaded.net/folder/jyna2a

Görüntülenme : 1189 Yorumlar (0)
Değerli ziyaretçimiz, sitemize üye iseniz lütfen giriş yapınız.
üye değlseniz üye olmak için tıklayın.
Bilgi
Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.

Sponsorlu

Anket

Mayonez.Net'i ne için tercih ediyorsunuz?

Film
Oyun
Dizi
Program
Wallpaper
Diğer+
Hepsi

Arşiv
Ocak 2021 (201)
Aralık 2020 (233)
Kasım 2020 (212)
Ekim 2020 (251)
Eylül 2020 (103)
Ağustos 2020 (155)

Copyright © 2012 Mayonez.Net 2006 - 2012