Yıldırım Ve Şimşek
Fırtına, rüzgâr gibi etkenlerin artmasıyla bulutların üst kısmında (+)pozitif yük, alt kısmında (-)negatif yük miktarı artar. Bu sırada bulutun (-)yüklerinin etkisiyle, yerküre üzerinde (+)yük miktarı artar. Bir süre sonra bulutlarla, yeryüzü arasında giderek artan yük miktarı ve dolayısı ile oluşan potansiyel fark, aradaki yalıtkan havayı delerek bir boşalma meydana getirir. Buna YILDIRIM denir. Eğer bu boşlama ve etkileşim buluttan buluta geçiş şeklinde olursa buna ŞİMŞEK adını veririz
Yer yüzeyinden Yukarıya Çıkan Yıldırımlar :Bu tip yıldırımlar genelde yerküre yüzeyindeki pozitif yüklü sivri bölgelerinden (GSM kuleleri-yüksek direkler vb.), bulutun negatif yüklü bölgesine başlayan ön boşalmalar şeklinde görülür.

Buluttan Aşağıya İnen Yıldırımlar: Bir bulutun alt kısmındaki yük birikimi yeterli seviyeye geldiği zaman toprağa doğru bir elektron demeti harekete geçer. Birinci demet yaklaşık 50 metrelik mesafeyi 60 000 km/sn arasındaki hızla kat eder. 70 mikron saniye gibi kısa süren bir aradan sonra ikinci bir deşarj birinci deşarjın yolunu izler ve birinciden 50 metre kadar daha ileri gider. Daha sonra üçüncü deşarj ardından dördüncü deşarj meydana gelir. Yere yaklaştıkça, yeryüzünün sivri bir noktasından bir yük akışı yukarıya doğru ilerleyerek aşağı inen deşarj ile birleşir ve yıldırım tamamlanır.
*Yıldırımın boşalması esnasında akım 200 000 ampere kadar ulaşır. Oluşan gerilim ise 100 milyon voltluk bir değer kadardır.
*Yıldırımın düştüğü bölgede ani ısı değişimleri olduğu için hortumlar meydana gelebilir.
*Şimşek hızı 150.000 km/sn yani yaklaşık ışık hızının yarısı kadardır.Yaklaşık kalınlığı ise 4 cm civarındadır.
*Yıldırımın elektrik akımı olduğu 1752 yılında Benjamin Franklin tarafından keşfedilmiştir. Yüksek binalarda yıldırımın toprağa güvenli geçişini sağlayan aletlere paratoner denir. Yıldırımsavar diye de adlandırılan paratoneri Franklin icat etmiştir.

Download Letitbit:
http://letitbit.net/download/21773.2d0e1ef4358abf855671977be95f/Yildirim_ve_Simsek.rar.html
Download Turbobit:
http://turbobit.net/7vbcvt1164ck.html