Mayonez.Net

RSS
«    Ocak 2020    »
PtSaÇrPrCuCtPz
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

KÖPEK EĞİTİMİ

Hiçbir köpek, karakter bakımından, kusursuz doğmaz. Kusurlarını gidermek biz eğitmenlere ve evcil hayvan sahiplerine düşmektedir. Köpeklerin eğitimleri aşama aşamadır, her aşamada farklı problemler giderilir ve köpeğimiz davranışlar olarak daha iyi seviyeye getirilir. Bu sebeple her köpek mutlaka köpek eğitimi programlarından geçmelidir.

 

Temel itaat eğitimi: Bu eğitimde amaç, kendisine verilen bütün emirlere itaat eden bir köpek yetiştirmektir. Bu eğitim, köpek eğitiminin temelini teşkil eder. Köpek, burada öğrendiklerini ileri aşama eğitimlerde de kullanmaktadır.

 

Bu eğitimde köpekler, tasma veya 150cm uzunluğundaki bir sevk kayışı ile hareket ederler. Eğitim iki aşamalıdır. İlk aşamada köpeğin yanında ve zincir tasmayla, ikinci aşamada ise köpekte sevk kayışı mesafesi kadar uzaktan emirler verilerek eğitim yapılır. Bu eğitimde basit ve köpeğe yavruluk döneminden beri öğretilmiş komutlar kullanıldığından dolayı, öğrenmesi kolay olur. Bu eğitimde daha çok yat, otur, kalk, sürün vb. kısa emirler uygulanır.

 

 

İleri itaat eğitimi: Bu eğitim, eğitmenin köpek üzerindeki etkisini arttırmaya ve onunla güvene dayalı bir bağ kurmasını sağlamaya yarar. Temel itaat eğitiminde kullanılan 150cm'lik bir sevk kayışı yerine önce 9m'lik bir kayış kullanılır. Daha sonra da köpek serbest bırakılarak eğitime devam edilir. Köpek verilen emirleri uzaktan da uygulamaya başladığı an eğitimde başarılı olunmuş sayılır. Bu eğitimde ayrıca köpeklerin fiziksel güçlerinin geliştirilmesi ve genel bilgisini artıracak şekilde egzersizler yaptırılır. Köpek eğitimi programlarının ikinci seviyesidir.

 

 

Bu iki eğitimden ve bu eğitimlerden önce verilen eğitimlerden sonra, köpeğinizin size yardımcı olacağı amaç doğrultusunda (arkadaşlık, koruma, devriye vs.) daha ileri seviye eğitimler verilebilir. Bu eğitimlerde emirlere itaat etmek yerine, biraz daha ileri gidilerek, kayıp arama-kurtarma, silah sesine yönelme, akarsudan karşıya geçme vs. gibi durumlarda yapılması gerekenler verilir.

 

15-18 aylık köpeklerin eğitimi: Bu dönemde köpekler, ileride yönelecekleri alanlara göre eğitim alırlar. Köpeklerin öğrenme yetileri, diğer ırklara göre daha üstündür. Bu da onları, diğer ırklara göre daha üstün kılar. Köpekler herhangi bir eğitim almadan kendi sorumlulukları altındakileri en iyi şekilde korurlar. Köpeklere sahip oldukları fiziksel ve zihinsel özelliklerden dolayı bekçilik, koruma, devriye vb. görevler verilir.

 

Koruma ve bekçi köpeği eğitimi: Bu köpeklerin görevi, bir alanı veya bir binayı korumaktır. Koruma ve bekçi köpekleriyle yalnızca bir kişi ilgilenmeli ve başkalarıyla arkadaşlık kurmaları önlenmelidir. Bu kişi haricinde, sorumlu olduğu bölgeye giren yabancılara karşı, şiddetle tepki gösterecek şekilde eğitilmelidirler. Bu köpekler asla cezalandırılmamalıdır. Köpek koruyacağı alanı birkaç kez bekçisiyle beraber turlamalıdır. Köpeğin besin ihtiyaçları da bu çevrede giderilmelidir. Kulübesi de koruyacağı yerin yakınlarında olmalıdır. Koruma ve bekçi köpeklerinin egzersizleri, günlük olarak, aksatılmadan yapılmalıdır.

 

Devriye Köpeği Eğitimi: Bu eğitim, koruma ve bekçilik eğitimi almış köpeklere verilebilir. Bu görev genel olarak askeri, polis, cezaevi ve fabrika gibi alanlarda uygulanır. Bu gibi yerlerde bekçiler. Köpekler ile birlikte devriyeye çıkarlar.

 

Bu köpekler, toplu şekilde eğitim gördüğünden, diğer köpekleri ve eğitmenleri yakından tanırlar. Bu köpekler için eğitim gruplarındaki insanlar hariç herkes yabancıdır. Başka bir deyişle düşmandır. Bu nedenle onların kokularını tanırlar ve bölgede yabancı bir koku aldıkları zaman hemen bekçileri uyarırlar. Devriye görevi bölgenin taşıdığı özelliğe göre gündüz ve gece devamlı olarak yürütülür. Devriye görevi yapacak olan köpeklere, devriye gezecekleri alan iyice tanıtılır, gezdirilir. Köpeklerin alanları değiştirilmez. Bir köpeğe daima aynı alanda görev verilmelidir. Her köpeğe farklı alanlarda görev verilmelidir. Devriye köpeği eğitilirken, bölgeye yabancılar sokulur. Eğitmenler eşliğindeki köpeklerin bu yabancıların kokusunu alması ve eğitmene haber vermesi beklenir. Bu uygulama, devriye gezilen alanın her köşesinde ayrı ayrı uygulanmalıdır ki, köpek o alana giren yabancılara karşı bekçileri uyarmak için şartlansın. Uygulamalar hem gündüz hem gece yapılmalıdır. Köpek eğitimi programlarında ileri düzey eğitimlerdendir.

 

Keşif köpeği eğitimi: Bu eğitimde amaç, yasak bölgeye girmesi muhtemel yabancıları, elimizde hiçbir ipucu olmadan bulmaya çalışmaktır. Bu köpekler yalnızca eğitimcisini ve birlikte keşif yaptığı köpeklerin eğitimcilerini tanır. Onlar dışında herkes, hatta her canlı onlar için yabancıdır. Eğitime rüzgâr, arazi şartları, hava şartları vb. faktörler göz önüne alınarak başlanmalıdır. Kokunun erişemeyeceği kör noktalar da tespit edilmeli, bu noktalara eğitmenler tarafından özellikle değinilmelidir. Bu bilgiler dikkate alınmadan yapılan keşif eğitimleri başarıya ulaşamaz. Eğitimler günde dört saat yapılabilir. Keşif köpeklerine arama-kurtarma çalışmalarında görev verilir.

 

Positive Dogs Köpek Eğitim Akademisi

İstanbul – Bodrum – Antalya

0542 290 77 61

 

www.yerindekopekegitimi.com

Görüntülenme : 164
Değerli ziyaretçimiz, sitemize üye iseniz lütfen giriş yapınız.
üye değlseniz üye olmak için tıklayın.

Sponsorlu

Anket

Mayonez.Net'i ne için tercih ediyorsunuz?

Film
Oyun
Dizi
Program
Wallpaper
Diğer+
Hepsi

Arşiv
Ocak 2020 (299)
Aralık 2019 (458)
Kasım 2019 (593)
Ekim 2019 (321)
Eylül 2019 (209)
Ağustos 2019 (214)

Son Yorumlar


Copyright © 2012 Mayonez.Net 2006 - 2012