Mayonez.Net

RSS
«    Kasım 2007    »
PtSaÇrPrCuCtPz
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Divine Divinity [RPG]

Divine Divinity [RPG]


Divine Divinity [RPG]


Yayınlayan: CDV Software
Geliştiren: Larian Studios
Tür: Action Role-Playing
Çıkış Tarihi: Eylül 22, 2002
Oyuncu Sayısı: 1 Oyuncu


Sistem Gereksinimleri


System: PII 450
RAM: 128 MB
Video Memory: 8 MB
Hard Drive Space: 2500 MB
Resmi Sitesi
GameSpot İstatistikleri
Fan Sİtesi


Linkler

Rar şifresi: HAL2006GirişBiraz Geç oldu ama Bu favori oyunumu artık tanıtmanın zamanı geldi diye dusunuyorum. Oncelik le sunu belirtmek isterim RPG oyunlarında ben görsellik ararım, 3D olsun diyenleri bu konudan uzak tutmak isterim. 2002 yapımı olan bu oyun görünüş ve kısmen oynanıs olarak olarak tamamen Diablo 2 ye benzemektedir. Fakat Diablodaki senaryodan bazen kopulması (çok ekşın var canım diabloda bazen oyun içinde gorevi bile unuttuğum oluyordu :D), Diabloyu RPG oyunlarından cıkarıp, bir Hack-and-Slash oyununa çevirmekte. Oyuna başlayıp ilerledikçe, Diablo da hayal kırıklığı yaşayanların burada bunu yaşamayacaklarını söyleyebilirim. Çünkü bu oyun, RPG türünün bütün önemli özelliklerini taşıdığı gibi yeni fikirleriyle de oyuncuyu cezbedecek nitelikte arkadaşlarım

Grafikler gayet güzel ve karakter animasyonları akıcı. İçinde Glide ı da barındıran değişik grafik API lerine destek veriliyor. Desteklenen maksimum çözünürlük 1024x768 olsa da config.div dosyasında gerekli değişikliği yaparak 1600x1200 e kadar çıkabiliyorsunuz. Donanımınıza bağlı olarak, gerçek yansıma, güneşin doğumu ve batımı, değişik hava koşulları, yıldırım gibi şık özellikler de mevcut. Her ne kadar sistem gereksinimleri düşük gibi görünse de rahat oynamak için iyi bir makineye ihtiyaç var.

Multiplayer seçeneği oyuna dahil edilmemiş. Ancak oyunun haritaları devasa denebilecek düzeyde. Eğer makineniz de iyi ise neredeyse hiç yükleme yaşamıyor ve Rivellon un büyük dünyasında kesintisiz bir macera yaşıyorsunuz. Ayrıca bilgisayar kontrollü 300 den fazla karakter ile etkileşimde bulunarak çoklu oyunun havasını yakalama fırsatınız da var. Etraf oldukça yaşam dolu denebilir. Çok değişik hayvanlardan, bitkilere kadar canlı bir hayat var. Kedi gibi kimi hayvanlarla bile etkileşime girebiliyorsunuz. Ayrıca cansız nesneleri de ağırlıklarına göre taşıyabiliyor, birbirleriyle kombinasyona sokabiliyorsunuz. Etrafınızdaki karakterler, sizin davranışınıza da bağlı olarak, değişik tavırlar gösterebiliyorlar. Bu karakterlerle konuşabilir, ticaret yapabilir, onların isteklerini yerine getirebilir hatta onlarla kavga bile yapabilirsiniz. İyi veya kötü olmak tamamen size kalmış.

Oyunda, survivor, warrior ve wizard olmak üzere 3 karakter sınıfı, bunların erkek ve kadın olmak üzere de toplam 6 karakter tipi var. Hepsi farklı başlama koşullarına ve görünüşe sahipler. Ayrıca hepsinin de özel bir hareketi bulunmakta. Kullandıkları eşyalar, karakterler üzerinde aynen görünüyor ve bu da onları ayıran bir başka özellik oluyor. Karakterlerin gelişmesi tipik tecrübe puanı kazanımı ile oluyor. Her karakter sınıfı için 32 olmak üzere toplam 96 skill var ve bunlar da 4 alt sınıfta toplanmış. Bununla birlikte, her karakter istediği yeteneği geliştirebiliyor. Diğer karakterlerle olan diyaloglarınızın büyük bir kısmı sessiz. Bunun sebebi ise, birçok varyasyonu da içeren seslendirmelerin epey zahmetli olması ve çok yer kaplaması.

Haritalar çok büyük olunca, automap de kaçınılmaz oluyor. Üstelik bunun iki versiyonu var. Birisi oynarken ekranın bir köşesinde duran küçük versiyonu ve diğeri de üzerinde planlamalar yapabileceğiniz ve not alabileceğiniz büyük versiyonu. Ayrıca geçmiş olayları tuttuğunuz günlüğünüz de bir başka yardımcınız. Harita bu kadar büyük olunca, daha önce gittiğimiz yerlere gitmeyi kolaylaştıracak çeşitli yöntemler de dahil edilmiş. Kontroller gayet kolay ve arabirim de kullanışlı. Düşmana saldırmak için bir kere tıklamak yeterli. Ayrıca birçok şeye kısayol atayabiliyorsunuz.

Her ne kadar bir hikaye çizgisi bulunsa da, tek düze değil. Birçok yan görev ve olayı halletmenin değişik yolları var. Türün özelliğinden dolayı karakter diyaloglarını okumak gerektiğini düşünebilirsiniz. Fakat bundan sıkılanlar için de bunları mümkün olduğunca mecburiyet dışı bırakmışlar. Yalnız bazı olaylar diyalogla çözüldüğü ve bazı şeyler bu şekilde aktif olduğu için bu diyalogları takip etmek gerekli. Zaten bunun için de, bu tür diyaloglardan hemen çıkmayı engellemişler. Hatta size bir anentot vereyim (karakterim kadın, siz erkek seçerseniz o elf kadın oluyor):
“Önemsiz gorunen diyaloglari okumaya üşendigimden "elean" diye kusum aydin 'in yandan yemisi bir elf'e ilan-i ask etmistim. Sonradan "conversations"a gidip okudum, terbiyesiz arada bana "cocuk dogurursan yari elf olur hos karsilanmaz" filan demis, ben de - af buyrun – şoparın evladına :D (babasi tehdit etti de yanasma oglumun yanina dedi sonradan) "nolur ama nolur, bak bana varirsan (verirsen dicektim ama forumda hoş kaçmaz :D) köyünü dwarflardan kurtaricam" diye yalvarmisim. Yani Dialoglara ozen gosterin, geri dönüsü olmayan yollara girebilirsiniz.”Oyunun KonusuOyunun konusunu genel olarak anlatacagım. Cunku ekte vermis oldugum Doküman oyunun türkçe çözümünü içermekte ve ayrıntıları ile anlatılmaktadır. Kısaca anlatmak gerekirse bir pusuya dusmus olan siz bir kac healer tarafında kurtarılmıs olarak Healer ların şehri Aleroth a getirtiliyorsunuz. Burda bir kaç iş hallettikten sonra Rivellion daki asker ocagından :D yardım getirmeniz icin Rivellion a gonderiliyosunuz. Bu arada Rivellioon karısmıs veba salgını bir köyü kurutmus, askerler ve kral arasında bir sürtüşmeler entrikalar, Büyücü şehri krala karsı gelmis, tüccarların şehri Verdist, gelen mallarının orc lar tarafından yağmalanması ve yolların kral tarafından korunmaması nedeniyle kazan kaldırmıs durumda bir RİVELLİON a giriyorsunuz. Ayrıca ana konu olan kralın babasının bundan 1 ay kadar once :D (oyun icindeki zaman dilimi) bir suikasta ugraması sonucu cıkan kaos (tüm oyun boyunca bunu arastırcanız cunku ana gorevlerden biri. Evet yanlıs duymadınız, oyunda tek ana gorev yok.) tüm pislikleri tetiklemekte ve oyun boyunca o kadar şaşıracaksınız ki, bu yuzden konuyu anlatmak dahi istemiyorum.

Önerim şu size, sakın ekte verdigim türkce açıklamayı okuyarak oynamayın oyunu. Cunku RPG olarak bir anlamı kalmaz. Kendiniz rol yapın. Onu vermemin nedeni oyunda buyuk olasılık (hard-pro deilseniz :D) takılacaksınız. Alın size bir anektod daha (bir forumdan) :

“BU oyunu 2 sefer bitirdim hatta vakiıt bulursam 3. kez bıtırecem ama hala buldugum hazıne harıtalarındaki hazinelerin nerde oldugunu bulamadım ya çıldıracam gizlı oda moda hıc bisey yok yok parlayan kaya varmista ya nerde bu gizli mağara s*kecem ya.....”

Adam patlamıs artık siz dusunun. O odayı bulsa bile odaya girecegi ekipmanları yanına almadan girerse yine bulamayacak hazineyi :D. Cunku magarada bir cok dehliz var ve oralardan gecmek icin ip vb... altelere ihtiyacı olacak. Neyse......


O yuzden bırakın sizde takılın. Cunku RPG oyunları takıldıkca güzelleşir, siz takıldıkca baska yerleri gezer bir cok karakterle etkilesime gecer hatta yan görevler bulursunuz.
Zaten takılmanızı bende istiyorum (cok sadist gordum kendimi :D). Takılın takıldıkça güzel seyler bulacagınıza eminim.
Hadi oyuna başlayalım artık
[CENTER] Divine Divinity [RPG]

Yukarda gordugunuz karakter secme ekranı ile oyuna başlıyoruz. Soldan saga dogru 3 sınıfında erkek ve kadın karakterlerini görüyoruz. “Hero” yazan kısma adınızı yazarak başlayalım ve karakterin modelini secerek oyuna girelim. Girmeden once dikkat ettiyeniz her karakterin baslangıc buyuleri ve karakter yapıları (str, dext, int ve vitality) farklı. Buna dikkat ederek karakterinizi gelistireceginizi umuyorum. Bir büyücü karakterine oyun boyunca intelligence e vereceginiz yere strenght ozelligine verip “orta malı” :D yapmassınız umarım :DMage SkilleriDivine Divinity [RPG]
Survivor SkilleriDivine Divinity [RPG]
Warrior SkilleriDivine Divinity [RPG]


Skilleri gordunuz. Simdi tavsilerime geceyim. Ne tür karakter yaparsanız yapın, karakterinizde olması benim tarafımdan tavsie edilen skiller sunlar. Bunlara sahip olursanız oyun bi nebze kolaylaşır:


Mage Tablosundan:
-Spell Shield (+4)
-Aura of Guarding(+4)Survivor Tablosundan:

-Locpick (+4)
-Wishdom (+4)


Warrior Tablosundan:
-Enchant weapon (+4)


Farkındaysanız her ozelligin yanına (+4) yazdım. Her skill maximum 5 puan alıp fulleniyor. Ama siz her skill i 4 yapın. Cunku genelde her skilli bir yerden ogreniyorsunuz yan gorevler yardımı iler. Dolayısıyla zaten oralardan +1 gelecek. O yuzden sakın 5 leyip hemen fullemeyin. Bosuna skill kaybı olur. Bu cok oenmli bir nokta haberiniz olsun. Ayrıca dedigim gibi hemen skillerinizi vermeyin lvl atlar atlamaz. Ben oyunun nerdeyse yarısına gelmistim ama vermedigim 13 skill puanım vardı. Diger ozellik puanlarını verebilirsiniz (str, dex vb..)

Mage iken skillerinizi hemen harcamayın. Yani LVL alır almaz skillere basmayın. Size tavsiem.

Warrior a ayrıca deginmek istiyorum. Bu karakterde mutlaka ve mutlaka bu skillere verin yoksa çataldan haydarlar benden uyarması :D

Divine Divinity [RPG]

Burda gordugunuz yuvarlak icindeki skilleri en az 4 leyin. Yok ben çift el kılıc kullancam diyorsanız ozaman “Shield Expertise” a ihtiyacınız yok (ben tek el kullanıom :D)ITEMLER
Oyunda cok iyi kaliteli ve gorunus olarak muhtesem item ler var. Zırhlar kılıçlar, ozellikler Cucelerin Dagındaki Madenlerde dövülen zırhlar o kadar muhtesemki o gorevleri yaparken buyuk zevk alacaksınız. Oyun boyunca bir cok kitaptan, yerdeki kagıtlardan, kişilerden (hatırlarım oyunda bir tuccarın kutuphanesine bir gorev –kediyi cıkarcaktım- :D icin girmistim. Baktım etrafta bolca kitap fasikul. 1 saat okudum bunları ve oyun hakkında ve bir item hakkında bilgim oldu)

Yukarda parantez icinde bir item dedim farkındaysanız. Oyunda hem kitaplardan hemde kisilerden bir “Dragon Set” Duyacaksınız. Aşşagıdaki fotoda bu set in elemanları mevcut.
Divine Divinity [RPG]
Kalkan – Zırh – Eldiven – Kemer – Kasket


Zaten bunları tamamlayınca ayrı bir experience alıyor hemde bir dragon nefesine karsı koruma alıyorsunuz. Sole bisiy var oyunda. Oyunda dragonla karsılastınızmı kacın hemen. Yapabileceginiz hic bisiy yok. Bu seti tamamlayınca bi nebze dayanabilionuz ama onada Healing Potion yetistirmek cok zor. Bunun yerine bir summoning buyulerinden Knight ı cıkarıyoruz. O zaten Dragon atesinden yapılmıs. Dolayısıyla 1 saat kapıssa olmez. Dragon a dalcaksanız mutlaka bunu cıkartın ve oyle gidin dragonun evine


Neyse konuyu dagıtmayalım. Ee noldu Kılıcı, bot u ve dizlik i yokmu diceniz. Bu itemleride cok iyi gorevlerden tamamlıyorz.

Kılıcı, 4 tane Rivellion da item bulacaksınız. Bu itemlerin ustunde yazan yazı zaten sizi kıllandırcak siz diceniz “ulan bisiy var bu işte” “dur saklayayım sunu evde sandıga koyayım”

Siz tabi akılllılık yaptınız. Bu 4 itemi zor zahmetler sonucu buldunuz. Simdi bunnar nası olacak. Bir mezarlık girisi var. Cok gizli giris kapısı. Dikkatli bakmayınca hayatta goremessiniz. İceri girdiginizde 5 tane tabut var. Girmeden once tabi save liyoruz. Unutmayalım kıllandıgınız bir yere girdiginizde hemen “quicksave” atıyoruz. Bu tabuttlara dokundunuzmu tum oyun boyunca bu 4 item icin yaptıgınız ugras bosa gidiyor ve ölüler uyanıyor. Leech King adlı bu oluler sizi oracıkta haydayacaktır


Hemen load yapıyoruz. Tabutlara dokunmuyoruz. Ortada bir yer var ve “item sacrifice” yani alet kurban edim torenine baslıcanız. Zaten anlarsınız nasıl yapılıyor. Bir item secceniz. 4 unu birlestirip amulet mi ,dagger mi, kılıç mı olsun diyor. Karakterinize gore itemi secin. Warrior a kılıc, mage e amulet, survivor ve ozellikle assassins skillerine verdiyseniz daggeri sececeksiniz.

Dizlik ve bot size kalmıs. Oyun boyunca buldugunuz en iyi itemi secin iste banamı soruyorsunuz nası giyiniyim diye yahu :D :D Cemil İpekçi miyim ben beaaa!!!!!


Özel Notlar (by cosi)


Oyun bir Belçika firması yapımıdır. Oyunda bu firmanın birkac geyigini gorceksiniz. Oncelikle oyunun bir yerinde bir odayı bir clubun logosu ile donatmıslar. Sitesinden baktıgımda tum calısanlar bu firmadaki, belcikadan bir takımı tutuyorlarmıs :D. Oyuzden bir geyik mevcut

İkinci mevcut geyik ise, yukarda belirttigim gibi hazine olayı var. Tum parcaları bulunca ve o gizli magarayıda bulunca (zannetmiom bulacagınızı :D cunku onumde magaranın nerde olduguna dair foto bile varken bulamamıstım :D – lütfen sen ne s*lak mıssın demeyin, bende sizi gorcem) o magarada adamlar calısma ofisinin aynısını yapmıslar. İcerde calısanlarla aynı isme sahip carakterler var. Odaların isimleri bile acayip :D. Design odası, programming odası vb.... cok geyik yaw :D. Size gorev vercek icerdeki bir yonetici. Aslında bu kısım gercek bir hikayeden alıntı yapılmıs. Oyun cıkmadan once tester lara yollanan oyun geri 1000 lerce bug (hata) ile donuo. Buna sinirlenen yonetici tum calısanları bugları duzeltmesi icin gorevlendirio. Tam 6 ay surmus yeniden kodlamak :D. Ve simdi bu bolumu eklemisler. Biz bu kadar çile çektik sizde cekin die.

Bizmi napcaz :D. Bize bir gorev veriyorlar. Yonetici odasında bocekler var (bug aynı zamanda böcek demek :D) git temizle. Boss olan bocekte yonetici yapmıslar. Cok geyikti yaaaaa. Unutamıyorum o gorevi. Orada bir hazine ve bir item var cok guzel. İtem bir zırh. Ama takınca cıplak gozukuo karakter. Onunda hikayesi var. Yonetici bu 6 ay boyunca odeme yapmamıs :D. Abi bu oyun yapımcıları cok arıza bu hikayeyi okuyunca resmi sitesinde bir daha oynamıs ve kopmustum :D.


Bu oyunu bole guzellikleri oldugu icin seviyorum. Daha neler var ama ANLATMAYACAGIMKurulum Notları

1- Öncelikle Oyunu Kurun

2- Buraya Tıklayarak Oyunun v1.34 patch ini indirin ve kurun

3- Buraya Tıklayarak oyunun NO-CD yamasını indirin ve ***Larian StudiosDivine DivintyDivine DivinityRun klasoru icine kopyalayım degisime onay verin.

4- Buraya Tıklayarak ise oyunun kısım yerlerini Türkçeleştirdim. Bu text dosyasını indirip, Larian StudiosDivine DivintyDivine DivinityRunlocalizationsenglish klasorune kopyalayın ve degisime onay verin.

5- Buraya Tıklayarak, sizin için ayarladıgım kontollerin bulundugu dosyaya ulasabilirsiniz. Bunuda Larian StudiosDivine DivintyDivine DivinityRun klasorune kopyalayım değişime onay verin.

6- Buraya Tıklayarak, kendi hazırladığım türkçe çözüme ulaşabilirsiniz

Oyun Boyunca Kullanacagınız Kontoller

Oyunu durdur : Space
Automap : Tab
Switch Combat mode: A
Open Status Plate: T
Show Equipment: S
Open Automap: W
Open Questlog: Q
Take Screenshot: F
Always Run: R
Quick Load: Num 9
Quick Save: Num 1
Kontolleri Değiştir: CTRL+F12Sizin Ekleyeceginiz Kontroller

F1 den F10 a kadar sizin buyulere ve potionlara verebileceginiz yonlendirmeler mevcut. Yerinizde olsam:

F7: Stamina
F8: Mana
F9: Heal
F1-F8 : Sık kullandıgınız buyuleri koyun


NOT:
Bu oyunun sunumu, tasarımı ve anlatımı tamamen tarafıma aittir. Lütfen baska yerlerde kullanacak arkadaslar izin alırlarsa iyi olur cunku hazırlamam 3 saatimi aldı. Emege saygısızlık etmeyin ©osi™
 (Oy Sayısı: 31)
Görüntülenme : 6247 Yorumlar (5)

murat1166

 • 7 Ekim 2012 ; 17:24
 • Kayıt Tarihi: 17.05.2009
 • ICQ: --
 • Yorumları: 7
 • Rütbe
link kırık...
yinede elinize sağlık...

--------------------

okayar

 • 7 Ekim 2008 ; 13:09
 • Kayıt Tarihi: 23.08.2008
 • ICQ: --
 • Yorumları: 2
 • Rütbe
VALLA SİZDE OLMASANIZ OYUN FALAN OYNAYAMAYACAĞIZ HERHALDE GEREK SİZE GEREK UPLOAD YAPAN HERKESE TEŞEKKÜR EMEĞİNİZE SAĞLIK

--------------------

VIIoutLaw

 • 11 Temmuz 2008 ; 16:34
 • Kayıt Tarihi: --
 • ICQ: --
 • Yorumları: 0
 • Rütbe
1.2. cdde CRC hatası weriyor ...şifre yanlış görünüyor ...
doğal olarak yükleyemiyoruz...
rarşifresi

--------------------

dejawu86

 • 19 May 2008 ; 15:01
 • Kayıt Tarihi: 7.05.2008
 • ICQ:
 • Yorumları: 129
 • Rütbe
emeğine sağlık bu kadar uğraşmışsın hiç oynamam böle oyun ama yinede tşkr edeyim dedim

--------------------

bellagio

 • 5 May 2008 ; 22:20
 • Kayıt Tarihi: 16.02.2008
 • ICQ: --
 • Yorumları: 2
 • Rütbe
dostum oncelıkle ellerine emegine saglık ..yalniz oyunu yuklerken 2 cd yi istiyor ne yapmamız lazım..

--------------------

Değerli ziyaretçimiz, sitemize üye iseniz lütfen giriş yapınız.
üye değlseniz üye olmak için tıklayın.

Sponsorlu

Anket

Mayonez.Net'i ne için tercih ediyorsunuz?

Film
Oyun
Dizi
Program
Wallpaper
Diğer+
Hepsi

Arşiv
Nisan 2020 (170)
Mart 2020 (506)
Şubat 2020 (340)
Ocak 2020 (361)
Aralık 2019 (400)
Kasım 2019 (541)

Son Yorumlar


Copyright © 2012 Mayonez.Net 2006 - 2012